Event 3: Maatschappelijk bewust leiderschap – Het grotere geheel dienen
- martenspaul
- 11 sep
- 4 minuten om te lezen
Bijgewerkt op: 15 sep
Op dinsdag 30 september 2025 organiseert Veralim het derde event van het NextGen-Traject 2025 bij de Vlaamse Waterweg Hasselt.

Meer dan ooit staan ethiek, Westerse waarden en overheidsinstellingen onder druk. Leiderschap binnen een overheid zorgt ervoor dat je rekening moet houden met politieke druk, mediastormen, maatschappelijke veranderingen én het welzijn van je medewerkers. Tegelijkertijd heb je je eigen taken, noden en zoektocht naar work-life balance. Het is dan ook een uitdaging om je als jonge leidinggevende in deze rollercoaster overeind te houden en je eigen grenzen te bewaken. Deze opleiding draait rond maatschappelijk bewust leiderschap, hoe je het grotere geheel kan dienen samen met je team zonder daarbij over je eigen limieten te gaan. Boeiende gastsprekers delen hun inspirerende ervaringen en tips.
Programma
8u30: Ontvangst
9 uur: Welkom door Ronald Hoebers, voorzitter van Veralim
9u05: Integer een publieke organisatie leiden loont door Suzan Langenberg van Diversity BV
Preventief werken aan integriteit lijkt een strategische doelstelling te worden: wil een organisatie een integer imago creëren of in stand houden, dan is het belangrijk om voortdurend alert te zijn en adequaat te kunnen reageren op mogelijke integriteitsrisico’s. Integriteitsschade is heel moeilijk te herstellen. Vertrouwen herwinnen kost, na een schandaal, de organisatie zowel financieel als communicatief veel meer dan investeren in het voorkomen van integriteitsrisico’s. In deze workshop verkennen we het begrip integriteit in functie van de federale, regionale en lokale ambtenaar.
10u05: “Integrity is doing the right thing even when no one is watching” door Sophie Lever, Gerechtelijk Directeur bij Federale Gerechtelijke Politie Limburg
Integriteit is essentieel omdat je hieruit je legitimiteit haalt voor je optreden. Het is noodzakelijk om het vertrouwen van de bevolking blijvend te winnen en de geloofwaardigheid verder uit te bouwen. Om deze mindset te bekomen dien je als leider in een groter kader in te zetten op het creëren van een bedrijfscultuur.
Doelstelling is te komen tot een zo efficiënt mogelijke samenwerking om naar optimalisatie te streven m.b.t. capaciteit, werkdruk, efficiëntie, enz. Deze samenwerking hoort te gebeuren in wederzijds respect intern en extern. Dit impliceert een open en transparante communicatie met oog op betrokkenheid en draagvlak. Je dient ervoor te zorgen dat de handen in mekaar geslagen worden en de neuzen in dezelfde richting staan. Als leider heb je hierin een voorbeeldfunctie en een trekkersrol. Maar hoe begin je daaraan?
10u30: Van stress naar veerkracht door Inge Goffart van Melius
In deze lezing gaan we dieper in op de specifieke stressfactoren waarmee ambtenaren te maken krijgen, en hoe je deze vroegtijdig kunt herkennen en aanpakken. Wat zijn signalen van chronische stress? Hoe zorg je voor gezonde grenzen in een context van hoge verwachtingen en constante verandering? Deze sessie biedt inzichten én praktische handvatten om mentaal gezond te blijven, zowel individueel als in teamverband.
11u30: pauze
12 uur: Webinar - Toekomstperspectieven voor de overheid door Prof. em. dr. Geert Bouckaert
Welke toekomst is er voor de overheid? De publieke sector staat voor ingrijpende uitdagingen en omwentelingen. De convergentie van illiberalisme, grote crises, systeembevingen en digitale transformaties herschept het politiek-administratief systeem. Hoe impacteert dit de overheid? En wat betekent dit voor de relatie tussen burgers en administraties? We delen visies en standpunten over mogelijke toekomsten voor overheden in turbulentie, en we bespreken hoe we ons op deze veranderingen kunnen voorbereiden.
13 uur: pauze
13u30: Balanceren tussen beïnvloeden en het volgen van je eigen deontologische code door Bernadette Claes van Amary
Als leidinggevend ambtenaar heb jij/je team vaak een bepaald terrein/expertise waar je de volle impact uit wil halen, tegelijkertijd is het belangrijk je eigen deontologische grenzen te onderzoeken en goed te weten wat je kan zeggen en/of hoe je ermee zal omgaan indien je merkt dat dit op scherp gezet wordt.
Kunnen pivoteren tussen beïnvloeden, deontologisch handelen en hoe je team hierin staat is een belangrijke kwaliteit van een leidend ambtenaar. Wat je hierin kan helpen is een klaar zicht op je eigen positionering hierin (spelverdeler, ondersteuner van teamleden, buffer, aanjager,…) waarbij je er zeker ook voor zorgt dat je teamleden begrijpen waarom je in de ene specifieke situatie spelverdeler was en in een andere dan weer buffer.
15 uur: pauze
15u15: Wanneer het schuurt; Ervaringen uit de praktijk door Frank Hoste, bestendig secretaris bij ACOD LRB Limburg
Publieke dienstverlening vormt de basis van een goed functionerende samenleving. Ze zorgen ervoor dat iedereen, ongeacht inkomen of achtergrond, toegang heeft tot essentiële voorzieningen zoals onderwijs, gezondheidszorg, veiligheid, mobiliteit en sociale zekerheid. Als ambtenaar neem je een unieke positie in tussen de overheid of de administratie, politici en burgers. Dat zet veel druk op de leidinggevenden. Frank Hoste stelt enkele praktijkcases voor waarin er problemen ontstonden met een medewerker of een leidinggevende. Deze situaties dienen als vertrekpunt voor een interactief debat: hoe kan je hier het best op reageren en welke lessen kunnen we eruit trekken?
16 uur: Conclusies en afsluiting door Sara Vandenbosch
16u15: Netwerkborrel
Locatie
Dit event gaat door in de Frieda Brepoels Aula bij De Vlaamse Waterweg, Havenstraat 44 in Hasselt. De parking bevindt zich achteraan het gebouw.
Kan je niet aanwezig zijn
Bij Veralim steken we veel tijd en energie in de voorbereiding van het NextGen-traject. We zorgen ervoor dat alles tot in de puntjes is geregeld, van inspirerende sprekers tot een aangename setting waarin je kunt netwerken en leren. Om dit vlot te laten verlopen, vragen we je om ons te verwittigen als je onverwachts niet aanwezig kunt zijn. Indien je zonder verwittiging afwezig bent, zien we ons genoodzaakt een no-show fee van 50 euro per event aan te rekenen.
Geef ons ook een seintje als we rekening moeten houden met bepaalde dieetvereisten.
Contactpersoon
Sara Vandenbosch,
T 0474 88 33 64
Het traject “NextGen Ambtenaar” is een reeks van 4 events en wordt mede mogelijk gemaakt met de steun van De Vlaamse Waterweg, Hogeschool PXL en POM Limburg.
