Veralim Academy: Leiderschap in de publieke sector -3 Events
- 15 mei
- 4 minuten om te lezen
Bijgewerkt op: 16 mei
Leidinggeven in de publieke sector is de voorbije jaren ingrijpend veranderd. Waar leiderschap in private organisaties vaak sterker wordt gestuurd door economische doelstellingen en marktdynamiek, staat in de publieke context het balanceren van maatschappelijke belangen, politieke gevoeligheden en wettelijke kaders centraal. Dat maakt leidinggeven niet eenvoudiger, maar wel betekenisvol op een andere manier.
Vanuit die overtuiging lanceert Veralim in 2026, in samenwerking met Motmans & Partners, een nieuw 3-ledig Academy-traject rond leiderschap in de publieke sector. Met deze Academy’s willen we (toekomstige) leidinggevenden samenbrengen, over sector- en organisatiemuren heen, om een sterk netwerk van gelijkstemde professionals te creëren.

Voor elk van de drie kan er afzonderlijk worden ingeschreven.
1. Leiderschap als verbinding tussen ambtenaren en politici
4 juni 2026
Ambtenaren en politici, het botert niet altijd en toch is een goede relatie van cruciaal belang om een gedragen en uitvoerbaar beleid tot bij de burger te brengen, hetgeen het vertrouwen van de burger in de politiek en de ambtenarij ten goede komt, maar ook het onderling functioneren binnen de ambtenarij.
Voor deze sessie worden zowel ambtenaren als politici uitgenodigd om samen in dialoog te gaan rond dit uitdagend thema.
Programma
13.00u Ontvangst
13.30u Verwelkoming Henri Vroome, Head of Sales Public, Non Profit & Corporate Ethias, Ronald Hoebers, voorzitter Veralim en Jeroen Smeulders, Motmans & Partners
13.40u Leiderschap in verandering; inzichten uit het onderzoek naar het verloop aan de top (prof. dr. em. Filip De Rynck, UGent & Karolien Dezeure, Mondea)
Het onderzoek van De Rynck en Dezeure vertrekt vanuit het opvallende verloop in de functie van algemeen directeur, maar brengt vooral de bredere dynamieken in beeld die leiderschap binnen lokale besturen vandaag beïnvloeden. De schommelingen in in- en uitstroom, de stijgende complexiteit en de interactie tussen politiek en administratie raken niet alleen algemeen directeurs, maar ook andere leidinggevende rollen.
Tijdens deze keynote worden de vaststellingen uit het onderzoek helder toegelicht, maar tegelijk constructief vertaald naar inzichten en handvatten voor álle leiders binnen openbare besturen. Doel is om de onderliggende factoren beter te begrijpen en te werken aan meer verbinding, duidelijkheid en werkbaarheid, zodat niet het vertrek centraal staat, maar de versterking van leiderschap en samenwerking.
14.30u Pauze
15.00u Kritische reflectie op de studie
Wim Dries, burgemeester stad Genk en voorzitter VVSG
Iris Mulkens, Algemeen Directeur stad Lommel
15.30u Panelgesprek en interactie met het publiek o.l.v. prof. dr. Johan Ackaert, UHasselt
16.00u Conclusies en een brug naar de volgende sessies
16.30u Napraten tijdens een netwerkreceptie, aangeboden door Ethias
Locatie
Ethias, Prins-Bisschopssingel 73, 3500 Hasselt
Inschrijven
Voor deze activiteit kan je niet meer inschrijven.
Vooruitblik op de 2 events in het najaar…
2. Er is niks mis met een goede discussie: hoe gezonde frictie samenwerking kan versterken
8 oktober 2026 om 13.30u - 17.00u
Leiderschap binnen publieke organisaties betekent vandaag meer dan richting geven of beslissingen nemen. Het vraagt ook het vermogen om verschillen bespreekbaar te maken, spanningen niet uit de weg te gaan en samenwerking mogelijk te maken in een complexe context. Frictie tussen mensen, teams of bestuursniveaus is daarbij onvermijdelijk, en kan, mits goed begeleid, net een motor zijn voor groei, innovatie en betere besluitvorming.
Tijdens deze interactieve sessie onderzoeken we hoe leiders constructief kunnen omgaan met spanningen en hoe gezonde frictie kan bijdragen aan sterker leiderschap en duurzamere samenwerking. Vertrekkend vanuit herkenbare situaties uit de praktijk gaan we aan de slag met de dynamieken tussen managementteams, diensten, administratie en bestuur.
Samen met Motmans & Partners verkennen we hoe je moeilijke gesprekken voert zonder te polariseren, hoe impliciete verwachtingen en patronen samenwerking beïnvloeden en welke leiderschapsvaardigheden nodig zijn om vertrouwen, duidelijkheid en verbinding te versterken.
Aanpak
De sessie combineert korte inhoudelijke impulsen met interactieve werkvormen en praktijkgerichte reflectie.
We werken rond:
leiderschap in complexe en spanningsvolle contexten
constructieve spanning versus destructief conflict
systemen en organisatiecultuur die samenwerking beïnvloeden
interacties tussen managementteam, diensten en bestuur
impliciete verwachtingen en communicatiepatronen
rolverheldering, feedback en gedeelde verantwoordelijkheid
Werkvormen
praktijkcases uit publieke organisaties
interactieve groepsreflecties
oefensituaties rond moeilijke gesprekken en leiderschapsdilemma’s
uitwisseling van goede praktijken tussen deelnemers
concrete handvatten en spelregels voor de eigen organisatie
De focus ligt niet op conflictvermijding, maar op het ontwikkelen van leiderschap dat ruimte creëert voor dialoog, verschil en samenwerking — ook wanneer het spannend wordt.
Locatie
Hasselt, precieze locatie nog te bepalen.
Inschrijven
Ben je lid van Veralim? Dan is deze activiteit gratis voor jou. Inschrijven kan via onderstaande knop tot 2 oktober.
Ben je nog geen lid van Veralim? Dan ben je ook heel erg welkom op deze activiteit, maar vragen we wel een kleine bijdrage van 50 euro. Daarna ben je automatisch lid van Veralim in 2026 en kan je ook gratis deelnemen aan de andere Veralim-activiteiten. Schrijf je dus in voor deze activiteit via onderstaande knop en stort 50 euro op rekeningnummer BE33 7310 4057 2546 met vermelding van "Veralim Academy Luik 2". Als je een factuur wenst, kan je dit bij je inschrijving vermelden in veld "opmerking" samen met de facturatiegegevens (facturatie is via Peppol).
3. Van zekerheid naar wendbaarheid: een nieuwe mindset over leiderschap
3 december 2026 om 13.30u - 17.00u
Locatie: Nuhma, Herkenrodesingel 14, 3500 Hasselt
Leiderschap in de publieke sector verandert snel. Rollen worden complexer, verwachtingen verschuiven voortdurend en organisaties moeten omgaan met toenemende onzekerheid en verandering. Klassieke zekerheden maken steeds vaker plaats voor wendbaarheid, samenwerking en adaptief vermogen.
Tijdens deze sessie onderzoeken we hoe leidinggevenden zich kunnen versterken in een context waarin verandering de norm geworden is. Vertrekkend vanuit inzichten rond adaptief denken, zelfleiderschap en organisatiecultuur gaan we op zoek naar concrete manieren om veerkrachtiger en bewuster leiding te geven.
Samen met Motmans & Partners verkennen we hoe je als leider richting geeft zonder alle antwoorden te moeten hebben, hoe je psychologische veiligheid versterkt en hoe cultuurpatronen samenwerking en verandering beïnvloeden.
Aanpak
Deze sessie combineert reflectie, praktijkvoorbeelden en concrete tools rond adaptief leiderschap en persoonlijke wendbaarheid.
We werken rond:
omgaan met onzekerheid en snelle verandering
adaptief denken en handelen
psychologische veiligheid binnen teams
cultuurpatronen en informele dynamieken
zelfleiderschap en persoonlijk eigenaarschap
netwerkcompetentie en verbindend werken
Werkvormen
reflectie-oefeningen en interactieve opdrachten
praktijkvoorbeelden uit publieke organisaties
groepsgesprekken rond herkenbare uitdagingen
tools voor adaptief gedrag en zelfleiderschap
vertaalslag naar de eigen leiderschapspraktijk
De sessie wil deelnemers niet alleen inspireren, maar vooral concrete inzichten en handvatten bieden om sterker en wendbaarder om te gaan met de uitdagingen van vandaag en morgen.
Locatie
Nuhma, Herkenrodesingel 14, 3500 Hasselt
